Skra Bełchatów vs.ZAKSA Kędzierzyn

(25:21, 25:22, 22:25, 19:25, 12:15)

Skra: Atanasijević, Woicki, Pliński, Kooistra, Winiarski, Wlazły, Zatorski (L) oraz: Vincić, Kłos, Bąkiewicz, Cala, Cupković
ZAKSA: Rouzier, Zagumny, Możdżonek, Gladyr, Fonteles, Ruciak, Gacek (L)oraz: Witczak, Wiśniewski, Kapelus

Nie przerwali serii zwycięstw ZAKSY siatkarze Skry, którzy po dwóch setach prowadzili juz 2:0 i 14:9 w trzeciej partii. Cierpliwość podopiecznych Daniela Castellaniego została nagrodzona i w kolejnych setach to oni wygrywali z wicemistrzami Polski. Końcówka tie-breaka to popis gry Fontelesa na zagrywce. Brazylijczyk od stanu 12:11 doprowadził nasz zespół do zwycięstwa 12:15 i oczywiście wybrany został MVP tego spotkania.

Pierwszy set rozpoczął sie od prowadzenia Skry 2:0, kiedy to Kooistra zdobył punkt z przechodzącej po przyjęciu na drugą stronę Fontelesa. Co prawda po chwili Brazylijczyk zrehabilitował się, kończąc naprawdę trudną piłkę, ale w następnej akcji został zablokowany na kontrze przez Holendra, a za moment podobny los spotkał Rouziera i gospodarze prowadzili 5:1. Nasi w tej sytuacji przystąpili do ataku i zmniejszyli starty do jednego punktu na pierwszej przerwie technicznej, blokując Winiarskiego oraz Atanasijevića, i przez moment gra toczyła się punkt za punkt. Jednak przed drugą przerwą techniczną Brazylijczyk posłał piłkę na aut i gospodarze umocnili się na prowadzeniu. Ich przewaga wzrosła, gdy po czasie zatrzymany został Antonin Rouzier , a po chwili Gladyr trafił w taśmę (20:15). Od tego momentu siatkarze Skry kontrolowali wynik i spokojnie "dowieźli" przewagę do końca tej partii, nie popełniając większych błędów.

Kolejnego seta rozpoczęli od prowadzenia siatkarze ZAKSY i taki stan utrzymał sie do rezultatu 16:17. W międzyczasie kędzierzynianie prowadzili juz nawet trzema oczkami i wydawało się, że przejęli kontrolę nad meczem. Jednak seria zagrywek najpierw Atanasijevića, a potem Wlazłego wyprowadziła gospodarzy na prowadzenie (23:19), którego nie oddali do końca tego seta.

2:0 w setach i znakomita końcówka naszych rywali drugiej partii osłabiły na moment pewność gry naszych siatkarzy. Przy kolejnych zagrywkach Mariusza piłki nie utrzymał w polu Gacek, Gladyr nie przebił się przez siatkę, Winiarski skończył sytuacyjną mimo trójbloku naszego zespołu i gospodarze powoli budowali przewagę. Jednak zagrywki Dominika Witczaka pozwoliły najpierw na ustawienie szczelnego bloku, na który nadział się bardzo skuteczny dotychczas Serb, aby po chwili Jurij Gladyr mógł skończyć piłkę przechodząca i nasz zespół powrócił do gry. Jeszcze na moment gospodarze odskoczyli ZAKSIE na kilka "oczek" dzięki znakomitej grze Michała Winiarskiego i naszym błędom (14:9). W tym momencie sygnał do ataku dał ZAKSIE Felipe Fonteles w polu zagrywki, dzięki któremu nasz zespół mógł postawić szczelny blok, na który dwukrotnie nadział się Mariusz Wlazły, a raz Atanasijević i na tablicy pojawił sie remis 14:14, a trener Nawrocki poprosił o czas. Po nim rywale wyszli na prowadzanie (16:14), ZAKSA wyrównała (17:17) i od stanu 20:20 przy zagrywkach Jurija Gladyra zaczęła budować przewagę (20:23). W emocjonującej końcówce Atanasijevića zdobył dwa punkty (22:23), ale więcej zimnej krwi zachowali kędzierzynianie, którzy doprowadzili do przełamania.

Czwarta partia rozpoczęła sie od fragmentu wyrównanej gry, po czym atak Plińskiego w aut, blok na Atanasijeviću i kontra Ruciaka po znakomitej obronie libero ZAKSY, a także as Fontelesa dały prowadzenie ZAKSY na pierwszej przerwie technicznej. Kolejne akcje to coraz lepsza gra naszych siatkarzy i coraz więcej błędów naszych rywali (9:14). Przy zagrywce Gladyra na blok nadziali się po kolei Wlazły, Atanasijević i Cupković, a po chwili Winiarski uderzył poza boisko i nasi siatkarze prowadzili 11:18. Takiej przewagi kędzierzynianie nie mogli dać sobie wydrzeć i mimo pogoni Skry wygrali tę partoie bardzo pewnie19:25, gdy Cupković zagrał w siatkę.

O wszystkim miał więc zadecydować set prawdy, którego lepiej rozpoczęli nasi siatkarze od prowadzenia 0:2, jednak gospodarze szybko odrobili straty i odtad gra toczyła się punkt za punkt. Dopiero blok na Fontelesie na kontrze po nieskończonym ataku Możdżonka dał prowadzenie Skrze 12:10 i wydawało się, że ta sytuacja będzie decydująca dla losów tego spotkania. Jednak siatkówka jest nieobliczalna, bo w następnym ataku środkowy ZAKSY w pełni się zrehabilitował, po czym Brazylijczyk na punkt zamienił dwie zagrywki i ZAKSA prowadziła 12:13. Po chwili zatrzymany został Atanasijević, a Fonteles posłał kolejnego asa i ZAKSA mogła świętować piąte zwycięstwo w tym sezonie pod rząd, a czwarte w lidze.

Ogromne słowa uznania należą się naszemu zespołowi za walkę, cierpliwość i wiarę w zwycięstwo do końca. Warto w tym miejscu wspomnieć o Dominiku Witczaku, który, jak nas juz do tego przyzwyczaił, dał kapitalną zmianę w trzecim secie, w którym ZAKSIE udało sie przełamać rywali.