Liga Mistrzów

Faza grupowa

ZAKSA Kędzierzyn vs. Knack Roeselare

ZAKSA pokazała pazur. Mamy awans.

Zbyt szybko uwierzyli w awans do kolejnej rundy Ligi Mistrzów mistrzowie Belgii, którzy wygrywali już 0:2 i byli o krok od awansu. Ale właśnie wtedy ZAKSA pokazała znany wszystkim swój pazur i odwróciła losy meczu, wygrywając 3:2 i awansując z drugiego miejsca do baraży. Gramy dalej!!!

Pierwszy punkt w meczu zdobył Andreas Takvam, ale goście szybko wyrównali po błędzie przejścia linii 3 metra przez Bartłomieja Klutha i do stanu 9:9 gra toczyła się praktycznie na styku. Kiedy jednak Simon Plaskie na punkt zamienił kontratak, mistrzowie Belgii wygrywali dwoma „oczkami” , a po chwili czterema (12:16) po autowym ataku Bartosza Bednorza na kontrze. Blok na Bartoszu Bednorzu powiększył prowadzenie mistrzów Belgii do sześciu punktów (15:21) i chociaż przy zagrywce Marcina Janusza ZAKSA odrobiła część start (23:21), ostatnie słowo należało do gości, którzy wygrali seta 22:25 po zagrywce w siatkę Daniela Chitigoia.

Znacznie lepiej w drugiego seta weszli kędzierzynianie. Po bloku na Verhannemanie interweniował trener przyjezdnych (6:3). W kolejnych akcjach goście szybko odrobili straty. Ze zmiennym szczęściem atakowali Chitigoi i Kaczmarek. As Coolmana i kontratak Plaskiego pozwoliły Knack odskoczyć na 12:9 i o czas poprosił trener ZASKY. Dobra postawa Bednorza i Kaczmarka pozwoliły gospodarzom wrócić na prowadzenie. Szybko jednak do głosu doszedł Rotty. Po fragmencie zaciętej walki lider gości dołożył asa. Przy stanie 22:19 interweniował kędzierzyński szkoleniowiec (19:22). Po przerwie kolejne asy posyłał Rotty (19:24). Blok na Bednorzu zakończył drugą odsłonę.

W trzeciej partii nie brakowało wydłużonych akcji. Chociaż goście wychodzili na kilkupunktowe przewagi, gospodarze szybko odrabiali straty. Po obu stronach siatki nie brakowało błędów, szczególnie w polu zagrywki. Dopiero dwa asy Seppe Rotty’ego skłoniły trenera Tuomasa Sammelvuo do poproszenia o czas (11:13). Coraz skuteczniej atakował Daniel Chitigoi. Gdy mocne ataki dołożył Bartosz Bednorz, ZAKSA wyszła na prowadzenie 17:16 i zawodników do siebie tym razem przywołał trener przyjezdnych. Passę kędzierzynian przerwał Seppe Rotty. W dalszej fazie seta nie brakowało przedłużonych wymian, a wynik oscylował wokół remisu. W decydującym momencie nie brakowało emocji. Zdecydowany atak Kaczmarka z lewego skrzydła dał piłkę setową ZAKSIE. Przez zepsute zagrywki kędzierzynian dopiero walka na przewagi rozstrzygnęła wynik. Podwójny blok przypieczętował zwycięstwo kędzierzynian.

Czwarty set tylko do stanu 4:4 oscylował wokół remisu. Przy zagrywce Bartosza Bednorza kontry wygrali Łukasz Kaczmarek i Daniel Chitigoi, a poza tym Bartosz posłał asa po taśmie i ZAKSA odskoczyła na trzy punkty (7:4), a po zagrywce Dmytro Pashytshyego na 9:5. W kolejnych akcjach punktował Daniel Chitigoi, ZAKSA zatrzymała atakującego Belgów i prowadzenie naszego zespołu wynosiło 10 punktów (23:13). Seta zakończył autowy atak Diego Gonzaleza.

To, co niedawna wydawało się niemożliwe, stało się faktem i o awansie z drugiego miejsca miał zadecydować tie-break, którego od prowadzenia 4:1 rozpoczęła ZAKSA przy zagrywce Dawida Smitha. Belgowie zbliżyli się na punkt (6:5), a po chwili wyrównali (8:8), a nawet wyszli na jednopunktowe prowadzenie (8:9). Na szczęście przy zagrywce Daniela Chitigoia kontratak skończył Bartosz Bednorz, Daniel Chitigoi „ustrzelił” libero gości i ZAKSA wygrywała dwoma punktami (11:9), a przy zagrywce Dawida Smitha wywalczyła piłkę meczową, blokując Seppe Rotyego. Belgowie raz tylko obronili meczbola, bo w kolejnej akcji 15 punkt zdobył Bartosz Bednorz, wygrywając kontrę.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn: Kluth, Janusz, Smith, Takvam, Chitigoi, Bednorz, Shoji (L) oraz: Kaczmarek, Banach,Pashytshyy
Knack Roeselare: Rotty, D’Hulst, Coolman, Treia, Plaskie, Verhanneman, Deroey (L) oraz: Wijkstra, Gonzalez