Faza grupowa

ZAKSA Kędzierzyn vs. Trentino Itas

(25:17, 25:15, 18:25, 23:25, 12:15)

Tie-break dla Trentino

Po dwóch kapitalnych setach, w których ZAKSA dosłownie zmiażdżyła rywala z Włoch, goście wrócili do gry i doprowadzili do tie-breaka, który ostatecznie wygrali, przypieczętowując tym samy swoje zwycięstwo w Grupie D. O prawo dalszej gry w Lidze Mistrzów nasz zespół zmierzy się w barażach z Wartą Zawiercie.

Pierwszego seta ZAKSA rozpoczęła od mocnego uderzenia i zanim goście się zorientowali, prowadziła 7:3, więc trener Angelo Lorenzetti poprosił o czas. Na niewiele się to zdało, bo w kolejnych akcjach nadal dominowali kędzierzynianie, którzy po znakomitych akcjach Bartosza Bednorza i błędach Mateja Kazijskiego wygrywali 10:5, a gdy punkt z zagrywki zdobył David Smith, a kontrę przy jego zagrywce skończył Olek Śliwka 13:6. Kontra i as Bartosza Bednorza oraz kontra Olka Śliwki powiększyły prowadzenie klubowych mistrzów Europy do dziewięciu "oczek" (17:8). W końcówce ZAKSA zdobyła jeszcze kilka punktów blokiem i wygrała seta 25:17.

Również drugi set był świetny w wykonaniu Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, która od wyniku 4:4 wyszła na prowadzenie 9:5, tym razem znakomicie stawiając blok i zatrzymując ataki Mateja Kazijskiego i Wouta D'Heera (9:5). Po kolejnej serii naszego zespołu na tablicy był wynik 13:7 i szkoleniowiec Trentino znowu poprosił o czas, lecz to rozpędzona ZAKSA zdobyła kolejne punkty (15:7). Kiedy w polu zagrywki stanął Bartosz Bednorz i posłał asa, a Donovan Dżavoronok pomylił się w ataku, nasz zespół wygrywał 21:13, a po chwili 24:15. Piłkę setową na punkt zamienił bardzo skuteczny w dwóch pierwszych setach Bartosz Bednorz.

W trzecim secie Włosi jednak wrócili do gry i szybko uzyskali prowadzenie 0:3 przy zagrywce Daniele Lavii i 1:4 po bloku Alessandro Michieletto na Łukaszu Kaczmarku. Kiedy Matej Kazijski "ustrzelił" z zagrywki Bartosza Bednorza, przewaga Trentino wzrosła do pięciu, a za chwilę do sześciu punktów. Przy zagrywce Davida Smitha nasz zespół odrobił część strat (9:13), blokując m.in.Kazijskiego, ale Trentino na więcej nie chciało pozwolić. Tym razem to Włosi wygrali wysoko seta 18:25, a ostatni punkt zdobył Alessandro Michieletto z zagrywki.

Najbardziej wyrównany był czwarty set, w którym początkowo do stanu 6:6 oba zespoły grały punkt za punkt. Blokując Daniele Lavię ZAKSA wyszła na dwa punkty prowadzenia (8:6), ale tym razem nie potrafiła go utrzymać i po kontratakach Alessandro Michieletto i ataku Davida Smitha poza boisko na prowadznie wyszli goście 9:11 i o czas poprosił Tuomas Sammelvuo. Przez jakiś czas trwała jednopunktowa przewaga Włochów, ale w końcu ZAKSA wyrównała (18:18), gdy Bartosz Kluth skończył piłkę przechodzącą przy zagrywce Olka Śliwki. Goście odskoczyli na dwa punkty po bloku na Bartoszu Bednorzu (18:20), ale ZAKSA znowu wyrównała po zagrywce Davida Smitha po taśmie. Do stanu 23:23 ZAKSA odpowiadała na ataki Trentino. Kiedy jednak 24 punkt zdobył Matej Kazijski, Włosi mieli piłkę setową, którą w kolejnej akcji wykorzystali, blokując Olka Śliwkę.

Tie-braek, który miał rozstrzygnąć o wygranej lepiej rozpoczęli goście, którzy wygrywali 1:5 po błędzie Bartosza Bednorza i bloku na tym zawodniku oraz w kolejnej akcji na Dmytro Pashytshyym Przez długi czas przewaga Trentino wynosiła kilka punktów, ale po bloku Dmytro Pashytshyego na Daniele Lavii zmalała do dwóch "oczek" (8:10). Goście wrócili do trzech punktów prowadzenia (8:11), ale ZAKSA jeszcze raz zbliżyła się na punkt (11:12), gdy Matiej Kazijski nie trafił w pole gry. W kolejnych akcjach bardziej skuteczni okazali się jednak goście, którzy blokując Olka Śliwkę doprowadzili do piłki meczowej (11:14) i wygrali mecz, gdy Marcin Janusz pomylił się w zagrywce.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn: Kaczmarek, Janusz, Smith, Pashytshyy, Śliwka, Bednorz, Shoji (L) oraz: Kluth,
Trentino Volley: Kazijski, Sbertoli, D’Heer, Podrascanin, Lavia, Laurenzano (L) oraz: Nelli, Dzavoronok