Sezon 2022/2023

II baraż

ZAKSA Kędzierzyn vs. Warta Zawiercie

Awans ZAKSY, wygrana Warty

Po zwycięstwie 3: 0 w Dąbrowie Górniczej kędzierzynianom wystarczyło zwycięstwo w dwóch setach w meczu rewanżowym i dokonali tego po rozegraniu trzech partii, zdobywając awans do ćwierćfinałów, gdzie czeka już na zwycięzców dwóch poprzednich edycji Ligi Mistrzów dobrze znany naszym zawodnikom zespół Itas Trentino. Ostatecznie drugi półfinał zakończył się wygraną Warty 2:3, ale nie miało to większego znaczenia.

Pierwszy punkt w tym meczu zdobył Łukasz Kaczmarek, blokując Urosa Kovacevicia, ale za chwilę Serb skończył atak, Michał Szalacha zdobył punkt z zagrywki, a na blok nadział się Bartosz Bednorz i na prowadzeniu byli goście (2:4), którzy utrzymali dwa punkty przewagi do chwili, gdy Bartosz Bednorz posłał asa (5:5). Kiedy David Smith zdobył punkt z piłki przechodzącej przy zagrywce Marcina Janusza na jednopunktowe prowadzenie wyszła ZAKSA. Przy stanie 16:15 Uros Kovacević posłał piłkę poza boisko i przewaga gospodarzy wzrosła do dwóch punktów (17:15). Warta wyrównała po skończonej kontrze Dawida Konarskiego (20:20), a po punktowej zagrywce Patryka Łaby miała punkt przewagi (22:23), a po chwili piłkę setową. Trzy razy próbowali zakończyć seta :Jurajscy Rycerze" i trzy razy ZAKSA się broniła, aby wyjść na prowadzenie po asie Dmytro Pashytshyego (27:26). Seta skończył Olek Śliwka atakiem na kontrze z trudnej piłki po bloku po znakomitej obronie Dmytro Pashytshyego.

Drugi set do stanu 3:3 toczył się na remis, ale po punktowej zagrywce Dawida Konarskiego na dwa punkty przewagi wyszła Warta. ZAKSA wyrównała (7:7) po znakomitym ataku Olka Śliwki na kontrze po świetnej obronie Libero ZAKSY, ale i tak o jeden punkt lepsi byli zawiercianie. Na większą przewagę Warta odskoczyła po dwóch asach Michała Szalachy (9:12) i szybko ją powiększyła do pięciu "oczek" (10:15). ZAKSA powoli zmniejszała dystans do rywala i zniwelowała go nawet do dwóch punktów (21:23) po nieporozumieniu w zespole gości, ale dwa kolejne punkty zdobyli goście i doprowadzili do wyrównania.

Set trzeci długo toczył się wokół remisu, z tym że raz to ZAKSA miała niewielką przewagę (4:2), a raz Warta (6:7). Dopiero as Bartosza Bednorza dał dwa punkty prowadzenia naszym siatkarzom (13:11), które utrzymało się dłużej. Kiedy przy zagrywce Dmytro Pashytshyego dwukrotnie zatrzymany blokiem został atak Bartosza Kwolka nasz zespół prowadził 22:18, Michał Winiarski poprosił o czas. Po nim przy stanie 23:19 w polu zagrywki stanął Kwolek i swoimi zagrywkami wprowadził takie zamieszanie w szeregach ZAKSY, że Warta była o krok od wyrównania (23:22). Na szczęście piłkę meczową podarował nam Bartosz Kwolek, posyłając zagrywkę poza boisko, a mecz zakończył Bartosz Bednorz.

Wobec rozstrzygającego o awansie rezultatu w kolejnych partiach obaj trenerzy desygnowali do gry zmienników. Lepiej w ataku radzili sobie zawiercianie, ręki nie zwalniał ani Łaba ani Dawid Dulski (12:8). Na środku siatki straty próbował odrabiać Norbert Huber (10:13), ale inicjatywa była po stronie gości, którzy dokładali dobre zagrywki i blok (17:11). Zawiercianie szli po swoje, choć w końcówce zagrywką zapunktował jeszcze Twan Wiltenburg (17:20), ale dwóch blokach to Warta miała piłkę setową, tę partię atakiem z piłki przechodzącej zakończył Zniszczoł.

Tie-break zaczął się po myśli gości (3:1), którzy cały czas byli bardziej skuteczni na siatce, mocne zagrywki dokładał Łaba (9:5). Trudnym serwisem odpowiedział Bartłomiej Kluth (7:9), jednak dłużny w tym elemencie nie pozostał Zniszczoł (11:7). Przyjezdni szybko doprowadzili do piłki meczowej (14:10) i po autowym ataku kędzierzynian wygrali całe spotkanie.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn: Kaczmarek, Janusz, Smith, Pashytshyy, Śliwka, Bednorz, Shoji (L) oraz: Stępień, Wiltenburg, Staszewski, Kluth, Huber, Banach (L)
Aluron CMC Warta Zawiercie: Konarski, Tavares, Zniszczoł, Szalacha, Kovacević, Kwolek, Danani (L) oraz: Waliński, Rejno, Kozłowski, Dulski, Łaba