Sezon 2023/2024

Faza grupowa

Olympiacos Pireus vs. ZAKSA Kędzierzyn

Niewykorzystana szansa ZAKSY

Nie wykorzystali szansy na awans do kolejnej fazy Ligi Mistrzów na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek grupowych obrońcy tytułu, przegrywając 3:0 z Olympiacosem Pireus po bardzo słabym meczu, po którym mistrzowie Grecji wyprzedzili nasz zespół w tabeli grupy A i włączyli się do walki o wyjście z grupy, o którym zdecyduje ostatnia kolejka, w której ZAKSA zmierzy się u siebie z Knack Roeselare.

Pierwszego seta oba zespoły rozpoczęły od błędu dotknięcia siatki, po którym dwa ataki Bartosza Bednorza z szóstej strefy dały prowadzenie ZAKSIE (2:3). Gospodarze szybko jednak wyrównali i po zagrywce swojego rozgrywającego wyszli na prowadzenie. Tym razem ZAKSA zareagowała i kiedy kontrę wygrał Łukasz Kaczmarek, a punkt z zagrywki zdobył Marcin Janusz, wygrywała dwoma punktami (5:7). Wszystko uległo zmianie, gdy w polu zagrywki stanął Hidalgo Oliva i posłał trzy asy (11:9), a dodatkowo umożliwił gospodarzom zdobycie kilku punktów na kontrze (14:9). Co prawda ZAKSA ruszyła do odrabiania strat i przy zagrywce Łukasza Kaczmarka zbliżyła się na dwa "oczka" (14:12) , ale kolejne punktowe zagrywki Olympiacosu zniweczyły te starania. Ostatecznie gospodarze wygrali seta 25:18, blokując po drodze Pashytshyego.

Drugi set tylko do stanu 7:7 toczył się w równowadze. Kiedy punkt z zagrywki zdobył Toncek Stern, Olympiacos Pireus prowadził dwoma punktami (9:7) i powiększył tę przewagę do trzech "oczek", blokując Łukasza Kaczmarka. Blok Greków na Danielu Chitigoiu, błąd Bartosza Bednorza i kolejny blok na Łukaszu Kaczmarku powiększyły prowadzenie gospodarzy do siedmiu "oczek", co ustawiło już wynik seta, który zakończył się wynikiem 25:19.

Również w trzecią partię lepiej weszli gospodarze, którzy po zagrywce Tonceka Sterna wygrywali 2:0, a po ataku Hidalgo Olivy z piłki przechodzącej 3:0. ZAKSA ruszyła do odrabiania strat i wyrównała wynik (7:7), gdy punkt z zagrywki zdobył Marcin Janusz. Jednak tylko do stanu 9:9 gra toczyła się na remis. Kontra Hidalgo Olivy, atak Łukasza Kaczmarka w siatkę i blok na atakującym ZAKSY pozwoliły odskoczyć mistrzom Grecji na trzy punkty (13:10). As Olivy powiększył prowadzenie gospodarzy (15:11), ale nie był to tym razem koniec emocji, bowiem ZAKSA zmniejszyła straty do jednego punktu (20:19), po dobrych atakach Bartłomieja Klutha, który zmienił Łukasza Kaczmarka. Do stanu 23:22 toczyła się walka o przedłużenie tego meczu. Niestety, pierwszą piłkę meczową wykorzystali gospodarze i wygrali cały mecz 3:0.

Olympiacos Pireus: Stern, Travica, Bonatto, Koumentakis, Tzourits, Oliva, Bayraktar (L) oraz: Tziavras (L)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn: Kaczmarek, Janusz, Pashytshyy, Wiltenburg, Chitigoi, Bednorz, Shoji (L) oraz: Banach, Zapłacki i Kluth