ZAKSA Kędzierzyn vs. Jastrzębski Węgiel

(22:25, 18:25, 28:26, 25:22, 15:12)

ZAKSA: Bociek, Zagumny, Możdzonek, Wiśniewski, Ruciak, Kooy, Lewis (L) oraz: Polański, Witczak, Ferens, Pilarz.
Jastrzębski W.: Łasko, Masny, Pajenk, Van de Voorde, Gierczyński, Kubiak, Wojtaszek (L) oraz: Bontje, Popiwczak, Malinowski, Filippov, Marechal

Nie zwiesili głów siatkarze ZAKSY po dwóch przegranych setach, ani wtedy, kiedy w trzeciej partii przegrywali już 22:24 i rywale byli o krok od podoium. W kolejnych akcjach nasi zawodnicy się podnieśli i podobnie jak w Jastrzębiu doprowadzili do tie-breaka, którego tym razem nie oddali rywalom i tym samym są nadal w grze o brąz i LM.

Pierwszy punkt w pierwszym secie zdobył Grzegorz Bociek i chociaż goście zdobyli trzy kolejne punkty, as Boćka, atak Kubiaka w aut i punkt zdobyty przez Michała Ruciaka dały jednopunktowe prowadzenie naszemu zespołowi. Do stanu 13:11 prowadzili nasi siatkarze, ale po ataku Łukasza Wiśniewskiego w aut na prowadzenie wyszli rywale (15:16), którzy powiększyli przewagę, blokując najpierw Kooya z piłki sytuacyjnej, a po chwili również Możdżonka. Tak zbudowanej przewagi jastrzębianie już nie oddali i po ataku Michała Łaski wygrali pierwszego seta.

Drugą partię również ZAKSA rozpoczęłą od prowadzenia i z jednopunktową przewagą schodziła na przerwę techniczną. Jednak przy stanie 10:10 asa posłał Kubiak, Grzegorz Bociek trafił w taśmę i rywale prowadzili 10:13, a gdy atakujący ZAKSY został zatrzymany blokiem, 12:16. W kolejnych akcjach przewaga Jastrzębia nie podlegała dyskusji. Zablokowany został Kooy, asa posłał Bontje, a Bociek trafił w aut i rywale prowadzili już 14:22, aby ostatecznie wygrać 18:25.

Po dziesięciominutowej przerwie nasi siatkarze z wielkim animuszem przystapili do gry i po bloku na Pajenku, a po chwili na Kubiaku oraz punktowej zagrywce Kooya prowadziła 9:6.W dalszych akcjach punktowali Bociek, Kooy, Możdżonek i Ruciak i z dwoma punktami przeagi nasi siatkarze schodzili na drugą przerwę techiczną. Jednak dwa ataki Łaski oraz błąd przyjęcia zagrywki Malinowskiego przez Lewisa wyprowadziły rywali na prowadzenie (20:21) i przybliżyły do wygrania całej rywalizacji.Kiedy Grzegorz Bociek został zablokowany, Jastrzębie miało piłkę meczową na wagę brązowego medalu. Wtedy punkt zdobył kapitan ZAKSY, a przy zagrywce Dicka Kooya dwie kontry skonczył Grzegorz Bociek i na tablicy było 25:25. Łasko obronił setboola, ale 26, 27 i 28 punkt zdobyła ZAKSA i odróciła losy meczu.

Czwarta partia to szturmowy atak Jastrzębia, które przy zagrywce Gierczyńskiego prowadziło 2:4, a po chwili 4:8. ZAKSA powoli zaczęłą odrabiać dystans, i przy zagrywkach najpierw Kooya, a po chwili Możdżonka wyszło na prowadzenie (11:9), kończąc kontry i dwukrotnie blokując reprezentacyjnego atakujacego Włoch. Rywale jeszcze raz zatakowali (11:12), ale wtedy zablokowany został Kubiak i ZAKSA wygrywała 16:14. Kiedy na zagrywce stanął Dick Kooy, nasz zespół prowadził 21:17 i mimo szaleńczej pogoni rywali (23:21) wygrał 25:22.

W piątym secie podbudowani wygraną w czwartej partii siatkarze ZAKSY zaatakowali z ogromnym animuszem i wygrywali 8:5, a przy zagrywce Pawłą Zagumnego 10:5. Nie był to jednak koniec walki, bowiem 6. punkt zdobył Michał Kubiak, Dick Kooy przeszedł linię 3 metra, Grzegorz Bociek trafił w aut i przewaga ZAKSY stopniała do dwóch "oczek" i w głowach kibiców zaczęły krązyć złowrogie myśli o powtórce z drugiego meczu. Tym razem nasi wytrzymali presję i mimo asa w wykonaniu Pajenka doprowadzili do utrzymania jednopunktowej przewagi, którą po ataku Łaski w aut powiękzyli do dwóch punktów i wygrali seta 15:12.

Ogromne brawa należą się zawodnikom Sebastiana Świderskiego, że w trzecim secie potrafili przełamać rywala w sytuacji niemal beznadziejnej i przedłużyli rywalizację, a w kolejnych setach wygrali. Jutro czeka nas kolejny mecz i kolejna szansa.