III mecz

ZAKSA Kędzierzyn vs. Jastrzębski W.

(24:26, 25:20, 23:25, 22:25)

Jastrzębie przeniosło rywalizację do siebie

Nie zakończyli rywalizacji w Kędzierzynie-Koźlu siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy w trzecim meczu ulegli aktualnym mistrzom Polski 1:3 i o mistrzostwo Polski będą musieli walczyć nadal, tym razem na boisku przeciwnika w Jastrzębiu. W trzecim meczu to rywale okazali się lepsi w koncówkach, wykorzystując słabsze przyjęcie ZAKSY w decydujacych momentach.

Pierwszy set do stanu 4:4 toczył się punkt za punkt, ale kiedy na blok nadział się dwukrotnie Trevor Clevenot, ZAKSA wyszła na dwupunktowe prowadzenie (7:5). Nie trwało ono jednak długo, ponieważ goście wyrównali, kiedy nasz zespół dwukrotnie popełnił błąd dotknięcia siatki (7:7) i znowu oba zespoły grały punkt za punkt. Tym razem wygrana kontra Trevora Clevenot dała punkt przewagi jastrzębianom, która wzrosłaa do dwóch punktów po punktowej zagrywce Łukasza Wiśniewskiego (10:12). ZAKSA wyrównała (14:14), gdy Tomasz Fornal zdobył punkt z zagrywki, ale kolejny atak tego zawodnika i blok na Łukaszu Kaczmarku dały znowu dwupunktowe prowadzenie gościom, co skłoniło Gheorghe Cretu do wzięcia przerwy. Niewiele to zmieniło, bowiem jastrzębianie grali bardzo skutecznie, utrzymując trzypunktowe prowadzenie. W końcówce przy piłce setowej jednak ZAKSA wyrównała, blokując Tomasza Fornala (24:24), ale ostatnie dwie akcje i tak wygrali goście, wygrywając całego seta (24:26).

W drugim secie gospodarze bardzo szybko wyszli na prowadzenie 6:2 przy zagrywkach Kamila Semeniuka, znakomicie grając blokiem, ale goście równie szybko odrobili większość strat, wyprowadzając kontrataki (6:5). Kolejnych kilka znakomitych akcji Łukasza Kaczmarka pozwoliło powrócić ZAKSIE na kilkupunktowe prowadzenie (11:7), które jastrzębianie ponownie zniwelowali do jednego punktu, grając blokiem i wyprowadzając kontrataki (12:11). Kontra Norberta Hubera dała naszemu zespołowi trzy punkty przewagi (15:12), które utrzymały się do wyniku 20:17. Wtedy to Tomasz Fornal posłał piłkę na aut, zablokowany został przez Davida Smitha Trevor Clevenot i ZAKSA prowadziła pięcioma punktami (22:17) i takiej przewagi nie pozwoliła sobie odebrać. (25:20).

W trzecim secie ZAKSA szybko zbudowała przewagę (8:5), grając w kontrataku, ale goście tak samo szybko odrobili starty przy zagrywce Jurija Gladyra (8:7). Nie zraziło to naszych zawodników, którzy po bloku Norberta Hubera na Łukaszu Wiśniewskim znowu prowadzili trzema punktami (12:9). I tym razem nie udało się utrzymać zbudowanej przewagi, bo wystarczył as Łukasza Wiśniewskiego i blok Jurija Gladyra na Kamilu Semeniuku, aby na tablicy pojawił się remis (13:13). ZAKSA jeszcze raz odskoczyła, blokując Stephena Boyer (16:14), ale i tym razem jastrzębianie wyrównali, gdy Łukasz Kaczmarek posłał piłkę poza boisko (16:16). Do stanu 18:18 oba zespoły przeciągały linę, ale kiedy Łukasz po raz kolejny posłał piłkę na aut, rywale wyszli na prowadzenie (18:19), które powiększyli, gdy punkt zdobył Trevor Cevenot. ZAKSA jeszcze raz wyrównała (22:22) i wyszłą na prowadzenie, gdy Olekj Śliwka skończył piłkę przechodzącą przy zagrywce Norberta Hubera (23:22). Niestety przy zagrywce Trevora Clevenot piłkę przechodzącą skończył Rafał Szymura (23:24), a piłkę setową na wygraną zamienił z zagrywki Francuz i skończył tego seta.

Również w czwartym secie po okresie względnej równowagi (2:2) na prowadzenie wyszła ZAKSA po punktowej zagrywce Kamila Semeniuka i kontrataku Olka Śliwki. Kiedy jednak Łukasz Kaczmarek nie trafił w pole gry, przewaga ZAKSY zmniejszyła się do jednego punktu (6:5) i taki stan utrzymał się do wyniku 14:13, kiedy punkt zdobył Stepher Boyer i na tablicy pojawił się remis (14:14). Po ataku Kamila Semeniuka z piłki przechodzącej ZAKSA ponownie miała dwa punkty przewagi (16:14), ale ją straciła, gdy Norbert Huber dotknął siatki przy wyskoku do bloku (17:17). Dio stanu 22:22 oba zespoły grały równo, z tym że o jeden punkt więcej miało Jastrzębie. Kiedy Rafał Szymura, który zmienił Tomasza Fornala skończył atak, bliżej wygranej byli goście (22:23). Piłkę meczową wywalczył dla jastrzębian Jan Hadrava, posyłając asa, a mecz zakończył Rafał Szymura zamieniając na punkt piłkę przechodzącą.

Autor:Janusz Żuk

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Smith, Huber, Śliwka, Semeniuk, Shoji (L) oraz: Kluth, Żaliński, Rejno
Jastrzębski Węgiel: Hadrava, Toniutti, Gladyr, Wiśniewski, Fornal, Clevenot, Popiwczak (L) oraz: Boyer, Tervaportti, Szymura, Macyra