1 półfinał

Resovia Rzeszów vs. ZAKSA Kędzierzyn

(25:22, 25:13, 21:25, 16:25, 12:15)

Słaby początek i zwycięstwo ZAKSY

Po raz kolejny pokazał charakter zespół Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, który po siatkarskim "laniu" w drugim secie przegrywał już 0:2, ale w kolejnych setach wrócił do gry i ostatecznie wygrał pierwszy mecz półfinałów z Asseco Resovią Rzeszów 2:3, obejmując prowadzenie w rywalizacji do trzech wygranych w tej parze.

Pierwszego seta ZAKSA rozpoczęła od prowadzenia 0:2 po ataku Bartosza Bednorza na kontrze, ale gospodarze pograli blokiem, zatrzymując najpierw Łukasza Kaczmarka, a po chwili Bartosza Bednorza, i doprowadzili do remisu (4:4). Kiedy jednak Klemen Cebulj posłał asa, Resovia wygrywała dwoma punktami (8:6), a po chwili czterema po kolejnym asie, tym razem w wykonaniu Jakuba Kochanowskiego (14:10). Kolejne bloki gospodarzy na Norbercie Huberze i Olku Śliwce powiększyły ich prowadzenie do siedmiu "oczek" (19:12). Kiedy jednak w polu zagrywki stanął David Smith, ZAKSA odrobiła pięć punktów w jednym ustawieniu i zmniejszyła dystans do rywali do dwóch punktów (23:21). Niestety, na więcej gospodarze nie pozwolili i wygrali seta 25:22 po ataku Klemena Cebulja.

O drugim secie trudno cokolwiek napisać, bowiem gospodarzom w tej partii wychodziło wszystko, a ZAKSIE nic się nie udawało. Tak wiec Resovia szybko wyszła na dwupunktowe prowadzenie (6:4) i systematycznie je powiększała (11:7). Ostatecznie gospodarze wygrali seta 25:13 po serii zagrywek Klemena Cebulja, który rozmontował przyjęcie ZAKSY.

Przegrana w dwóch pierwszych setach nie załamała naszego zespołu, który trzeciego seta rozpoczął od prowadzenia 0:2 po kontrataku skończonym przez Bartosza Bednorza, a po zagrywce tego zawodnika i bloku na Macieju Muzaju wygrywał już 2:6. Resovia odrobiła dwa punkty (5:7), blokując Łukasza Kaczmarka, i przez jakiś czas ZAKSA wygrywała dwoma punktami, aby zwiększyć prowadzenie do czterech, a przy zagrywce Łukasza Kaczmarka do ośmiu "oczek" (8:16). Asy Toreya DeFalco i Klemena Cebulja zmniejszyły prowadzenie ZAKSY do dwóch punktów (17:19), ale na więcej ZAKSA już nie pozwoliła i wygrała kontaktowego seta 21:25, blokując w ostatniej akcji Klemena Cebulja.

W czwartym secie do stanu 7:7 oba zespoły grały równo, z tym że o jeden punkt lepsza była ZAKSA. Kiedy jednak Bartosz Bednorz zatrzymał Macieja Muzaja, prowadzenie naszego zespołu wzrosło do dwóch "oczek". Tym razem jednak Resovia wyrównała po ataku Bartosza Bednorza poza boisko (10:10), ale w kolejnej akcji ZAKSA zaczęła budować przewagę , gdy Dmytro Pashytshyy zablokował Klemena Cebulja (10:12). Kolejny blok Bartosza Bednorza na Macieju Muzaju, przejście środkowej linii przez Fabiana Drzyzgę i błąd gry w przestrezni przeciwnika Michała Kędzierskiego powiększyły prowadzenie ZAKSY do pięciu punktów (13:18), a po kontrataku Łukasza Kaczmarka do siedmiu. Seta w ygrała ZAKSA 16:25.

To, co chwilę temu wydawało się nie do pomyślenia, stało się faktem. O wygranej w tym meczu decydował tie-break, w którym pierwszy punkt zdobyli gospodarze po ataku Bartosza Bednorza bez bloku na aut. W kolejnej akcji Bartosz Bednorz zatrzymał jednak po raz kolejny Macieja Muzaja i na tablicy pojawił się remis, a kiedy Klemen Cebulj nie trafił w pole gry, ZAKSA miała punkt przewagi (1:2). Resovia wyszła na prowadzenie po kontrze Klemena Cebulja i po punktowej zagrywce Macieja Muzaja (3:2), ale w kolejnej akcji ZAKSA wyrównała (3:3) i po dwóch asach Łukasza Kaczmarka zbudowała dwa punkty przewagi (3:5). Po czasie dla szkoleniowca gospodarzy Klemen Cebulj posłał piłkę bez bloku na aut i nasz zespół miał cztery punkty prowadzenia (3:7). Z taką też przewagą ZAKSY zespoły schodziły na zmianę stron. Przy stanie 7:12 punkt zdobył z krótkiej Jakub Kochanowski, a po chwili "ustrzelił" Erika SHojiego i przewaga ZAKSY stopniała do trzech punktów (9:12). Na szczęście w kolejnej akcji punkt z szalenie trudnej piłki wystawianej zza 9 m tyłem przez Olka Śliwkę skończył Bartosz Bednorz i ZAKSA utrzymała prowadzenie (9:13). Co prawda kolejna zagrywka Resovii przyniosła znowu punkt gospodarzom (11:13), ale na szczęście dwa skuteczne ataki Bartosza Bednorza ustaliły wynik tego seta i meczu.

Asseco Resovia Rzeszów:Muzaj, Drzyzga, Kozamernik, Kochanowski, DeFalco, Cebulj, Zatorski (L) oraz: Kędzierski, Bucki, Borges, Piotrowski, Mordyl
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Smith, Huber, Bednorz, Śliwka, Shoji (L) oraz: Pashytshyy, Kluth, Żaliński, Stępień