1.finał

Jastrzębski W. vs. ZAKSA Kędzierzyn

(25:20, 25:20, 25:23)

Jastrzębie naskoczyło na ZAKSĘ

Pierwszy mecz finałowy nadspodziewanie szybko rozstrzygnęli na swoją korzysć jastrzębianie, którzy byli bardzo skuteczni w każdym elemencie gry zarówno z pierwszj akcji jak i na kontrze, na co tym razem nie potrafił znaleźć sposobu nasz zespół, który nie radził sobie przede wszystkim na zagrywce i na skrzydłach.

Tylko do stanu 3:3 oba zespoły grały w pierwszym secie równo. Kiedy jednak Bartosz Bednorz nie skończył ataku, a Tomasz Fornal wygrał kontratak, gospodarze prowadzili dwoma punktami (5:3). ZAKSA szybko wyrównała (5:5), ale jastrzębianie równie szybko odbudowali prowadzenie, gdy Moustapha M'Baye skończył kontratak. ZAKSA znowu podjęła walkę i zbliżyła się na jeden punkt (10:9), gdy Stephen Boyer został zablokowany przez Bartosza Bednorza, ale wtedy dwa błędy zawodników ZAKSY w ataku dały pięciopunktowe prowadzenie Jastrzębiu (14:9).ZAKSA odrobiła część strat (14:12), gdy przy zagrywce Davida Smitha, Bartosz Bednorz skończył kontratak, a Stephen Boyer posłał piłkę w taśmę, ale po chwili ten sam zawodnik posłał dwa asy, i jastrzębianie wrócili do pięciopunktowego prowadzenia (17:12). Od tego momentu gospodarze kontrolowali wynik seta, którego skończyli, gdy Trevor Clevenot wygrał kontrę (25:20).

Drugi set toczył się równo do stanu 11:11, kiedy to gpspodarze zbudowali trzypunktową przewagę (14:11), a Tuomas Sammelvuo musiał wziąć przerwę. Po niej zagrywka Trevora Clevenota powiększyła prowadzenie Jastrzębskiego Węgla do czterech "oczek", które gospodarze w zasadzie utrzymali do końca, wygrywając seta 25:20.

Trzeciego seta do stanu 11:11 oba zespoły grały punkt za punkt, z tym że raz jeden, a raz drugi zespół był na prowadzeniu. Kiedy jednak Dmytro Pashytskyy posłał piłkę w dolną taśmę, gospodarze byli o dwa punkty lepsi. Po chwili powiększyli prowadzenie do trzech "oczek": Wystarczył jednak udany kontratak Dmytro Pashytskyego, aby przewaga jastrzębian zmalała do jednego punktu (22:21). Niestety, więcej ZAKSA nie potrafiła ugrać, a ostatni punkt podarował gospodarzom z zagrywki Marcin Janusz, posyłając piłkę po taśmie na aut.

Autor:Janusz Żuk

Jastrzębski Węgiel:Boyer, Toniutti, Gladyr, M.Baye, Fornal, Clevenot, Popiwczak (L) oraz: Szumura, Tervaportti, Hadrava
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Smith, Pashytshyy, Bednorz, Śliwka, Shoji (L) oraz: Kluth, Huber