Resovia Rzeszów vs. ZAKSA Kędzierzyn

(27:25, 18:25, 26:24, 22:25, 15:11)

Resovia: Bartman, Tichacek, Grzyb, Kosok, Akchrem, Kovacevic, Ignaczak( L) oraz: Dobrowolski, Nowakowski, Buszek, Schops
ZAKSA: Rouzier, Pilarz, Możdżonek, Gladyr, Kapelus, Ruciak, Gacek (L) oraz: Wiśniewski, Zapłacki, Fonteles, Witczak

Jeden punkt przywożą z Rzeszowa siatkarzy ZAKSY, którzy rozegrali w hali Podpromie emocjonujące spotkanie z mistrzami Polski i ulegli dopiero w tie-braeku, w którym prowadzili już 1:4. Zagrywka Bartmana i kilka nieskończonych ataków zarówno Rouziera jak i Fontelesa oraz znakomite kontry Lotmana w końcówce piątego seta dały prowadzenie gospodarzom, którego nasi nie potrafili juz niwelować, mimo że zagrywki Michała Ruciaka pozwoliły nam zdobyć punkt kontaktowy (12:11). Ostatnie trzy "oczka" zdobyli jednak siatkarze Resovii i to oni zapisali na swoim koncie 2 punkty.

Pierwszego seta ZAKSA rozpoczęła z Kapelusem w wyjściowej szóstce i od prowadzenia 0:2, gdy Gladyr skończył kontrę po obronie ataku Kosoka, a po chwili Bartman nie trafił w boisko. Jednak za moment gospodarze najpierw wyrównali, gdy Kosok zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki, a na pierwszej przerwie technicznej wyszli na prowadzenie (8:6), gdy Michał Ruciak został zablokowany przez Bartmana, a Kovacevic skończył atak z szóstej strefy. Przy zagrywce Francuza nasi wyrównali (10:10), ale gdy Michał drugi raz nie przebił się przez blok, rywale wygrywali 14:12, a po chwili 16:13 po autowym ataku Rouziera z lewego skrzydła. Zagrywka Ruciaka pozwoliła na odrobienie jednego punktu (16:15), a po chwili ZAKSA wyszła na prowadzenie, gdy przy zagrywce Rouziera Bartman posłał piłkę bez bloku na aut, a Kapelus skończył przechodząca i trener Kowal poprosił o czas. Po nim Bartman skończył kontrę, a Rouzier został zablokowany i o czas tym razem poprosił Daniel Castellani, a na parkiecie pojawił się Filipe Fonteles za Serhija Kapelusa. Po zagrywce Jurija Gladyra nasi zdołali wyrównać (22:22), ale w końcówce lepiej zagrali gospodarze, blokując Rouziera i to oni mieli piłkę setową. Nasi dwa razy obronili setbola, ale za trzecim razem Resovia postawiła kropkę nad "i", wygrywając 27:25.

Drugiego seta lepiej zaczęli rzeszowianie. Bartman zablokował Rouziera, a Akchrem skończył dwie kontry i było 4:2. Dwie zagrywki "Antka", as Fontelesa i atak Bartmana w siatkę pozwoliły naszym nie tylko zniwelować straty, ale wyjść na czteropunktowe prowadzenie. Przy stanie 5:9 na parkiecie pojawił się Schoeps, ale nie zmieniło to obrazu gry gospodarzy i na drugiej przerwie nasi prowadzili 12:16, wykorzystując błędy rywali, szczególnie w polu zagrywki. Kolejnego asa dołożył do dorobku ZAKSY Jurij Gladyr i nasi wygrywali już 13:18 i to prowadzenie nie tylko utrzymali, ale powiększyli, tak że seta wygrała ZAKSA 18:25.

Trzecią partię nasi siatkarze rozpoczęli od błędów, na skutek których zamiast prowadzić wysoko, zaledwie utrzymywali remis, a po chwili pozwolili rywalom zdobyć przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:5), gdy Rouzier został zablokowany, a Kovacevic posłał asa. Do drugiej przerwy nic nie zmieniło się w grze obu drużyn, które dobre zagrania przeplatały błędami, tak więc przewaga Resovii też nie uległa zmianie. Jednak przy zagrywce Jurija Gladyra Resovia zaczęła popełniać błędy i nasi siatkarze po raz pierwszy w tym secie wyszli na prowadzenie (16:18), które stracili przy zagrywce Lotmana (18:18). Do stanu 21:21 oba zespoły na przemian zdobywały punkty, jednak wejście Piotra Nowakowskiego na zagrywkę rozmontowało przyjecie ZAKSY, która oddala inicjatywę gospodarzom (23:21). Co prawda blok Gladyra i Fontelesa na Bartmanie przyniósł wyrównanie (24:24), ale dwa ostatnie punkty zdobyli mistrzowie Polski i to oni wygrywali 2:1 w tym meczu.

Czwarty set to dobry początek ZAKSY, która prowadziła 0:2 po przejściu linii środkowej przez Akchrema i kontrze Fontelesa., Do dwóch punktów przewagi nasi dołożyli trzeci, gdy zatrzymany został atak Bartmana (5:8). Kiedy Jurij Gladyr drugi raz zablokował Bartmana, ZAKSA wygrywała czterema "oczkami" i przy zagrywce Fontelesa powiększyła prowadzanie do pięciu punktów (8:13), co skłoniło trenera Kowala do wzięcia przerwy. Po niej dwie kontry skończył znakomicie dysponowany Paul Lotman i to szkoleniowiec naszych siatkarzy poprosił o czas. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Fonteles skończył atak z drugiej linii, a Michał Ruciak zatrzymał Zbyszka Bartmana i ZAKSA dołożyła punkt do prowadzenia (13:16). Znowu przy zagrywce Piotra Nowakowskiego zablokowany został Brazylijczyk, a siatki dotknął Rouzier (18:20), ale w kolejnych akcjach nasi nie popełnili błędu i tym samym zainkasowali jeden ligowy punkt z nadzieją na więcej.

Piątego seta siatkarze ZAKSY rozpoczęli od prowadzenia 1:4, wygrywając kontry przy zagrywce Rouziera, co skłoniło trenera gospodarzy do wzięcia czasu. Kidy w polu zagrywki stanął Zbigniew Bartman Resovia wyszła na jednopunktowe prowadzanie (5:4), gdy najpierw Akchrem skończył dwie piłki na kontrze, a na koniec atakujący reprezentacji Polski zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki. Za chwilę ten sam zawodnik otrzymał żółtą kartkę i ZAKSA wyrównała (6:6). Jednak po zmianie stron kolejne trzy punkty zdobyli nasi rywale, dwukrotnie blokując Rouziera i zdobywając punkt na kontrze po ataku Lotmana (11:8) i to oni byli bliżej wygranej. Nie był to jednak koniec emocji, bo po chwili Fonteles skończył atak z szóstej strefy, zablokowany został Bartman, a Michał Ruciak zdobył punkt swoją zagrywką i prowadzenie Resovii stopniało do jednego punktu (12:11).Niestety, kolejne punkty zdobyli rywale i to oni mogli cieszyć się z wygranej,a nam pozostała satysfakcja z jednego punktu dopisanego do tabeli.

Jeden punkt przywieziony z Podkarpacia pozwala nam utrzymać fotel lidera. Czy do Świąt? Teraz czeka nas mecz z coraz lepiej grającą Skrą i tam wszystko się rozstrzygnie, a na razie należy się cieszyć z awansu do play-off LM i z tego, że z tygodniowej podróży ZAKSA wraca jednak z dodatnim bilansem.