XXII kolejka PlusLigi

ZAKSA Kędzierzyn vs. Onico Warszawa

(17:25, 25:23, 21:25, 23:25)

Kurek i blok Onico wygrali z ZAKSĄ

W meczu na szczycie trzy punkty wywalczyli siatkarze ze stolicy, którzy zmniejszyli tym samym dystans do liderującej ZAKSY, i tym zwycięstwem sprawili, że walka o czołową dwójkę wciąż trwa. ZAKSA przegrała drugi mecz pod rząd na własnym terenie, będąc dziś zespołem słabszym przede wszystkim w ataku ze skrzydeł. Blok rywali (11) i Bartosz Kurek (27) to różnica, z którą ZAKSA sobie nie poradziła.

Pierwszego seta lepiej rozpoczęli goście, którzy po punktowej zagrywce Bartosza Kwolka prowadzili 2:4. Jednak po chwili w ataku pomylił się Piotr Łukasik i na tablicy wyników pojawił się remis (5:5). Goście jednak znowu "odjechali" , gdy najpierw asa zdobył Bartosz Kurek, a po chwili Rafał Szymura nie przebił się przez blok rywali i przy stanie 7:11 Andrea Gardini poprosił o czas. Na chwilę ZAKSA zmniejszyła dystans do rywala do dwóch punktów, ale w kolejnych akcjach błąd przełożenia popełnił Olek Śliwka a Łukasik zatrzymał Kaczmarka i znowu trener ZAKSY musiał wziąć przerwę (10:15). Niestety, w kolejnych akcjach ZAKSA nie miała szczęścia, bo wybita na aut przez Łukasza Kaczmarka piłka otarła się o włosy zawodnika, na blok nadział się wprowadzony na podwójną zmianę James Shaw i goście wygrywali siedmioma punktami (11:18). Takiej przewagi nasz zespół już nie był w stanie odrobić, więc seta wygrali zawodnicy Onico, gdy Bartosz Kwolek zdobył punkt z zagrywki (17:25).

Do stanu 5:5, podobnie jak w pierwszej partii, był remis, ale tym razem to ZAKSA była o jeden punkt przed rywalami i po zagrywce Mateusza Bieńka i kontrataku Łukasza Kaczmarka wyszła na trzypunktowe prowadzenie, i tym razem to trener gości poprosił o czas. Blok i błąd przyjęcia Łukasika, które na punkt zamienił Łukasz Wiśniewski, powiększyły prowadzenie naszych siatkarzy, które wzrosło do siedmiu punktów po ataku Pencheva z drugiej linii w siatkę. I kiedy się wydawało, że nasi zawodnicy przejęli kontrolę nad tym setem, Onico Warszawa przystąpiło do odrabiania strat. Bartosz Kurek zdobył dwa punkty bezpośrednio z zagrywki, na blok nadział się Rafał Szymura, a po chwili asa po taśmie posłał wprowadzony na zagrywkę Kuba Kowalczyk i goście mieli tylko jeden punkt mniej (23:22), a po chwili wyrównali (23:23). Na szczęście po ataku Mateusza Bieńka w blok piłka wyszła poza boisko i ZAKSA miała piłkę setową, którą na seta zamienił asem Mateusz Bieniek.

Dobra postawa Onico w końcówce poprzedniego seta przełożyła się na dobry początek trzeciej partii, którą po zagrywce Pencheva Onico rozpoczęło od prowadzenia 0:3. ZAKSA co prawda zmniejszyła przewagę rywali do jednego punktu, ale w kolejnej akcji Rafał Szymura nie przyjął zagrywki Grahama Vigrassa i goście powrócili do prowadzenia. Przy stanie 7:10 akcję skończył Łukasz Kaczmarek, po chwili Olek Śliwka i Łukasz Kaczmarek wygrali kontrataki i ZAKSA wyrównała (11:11), ale nie na długo, bo kolejne punkty zdobyło Onico, w tym z zagrywki Vigrassa, której nie przyjął Rafał Szymura, i przy stanie 11:15 Andrea Gardini poprosił o czas. Znakomite ataki Łukasza Kaczmarka, w tym dwie na kontrze przy zagrywce Olka Śliwki, zbliżyły ZAKSĘ na jeden punkt (15:16), ale punkt z zagrywki Bartosza Kwolka po taśmie, znowu pozwolił gościom "odskoczyć" (15:18). ZAKSA jeszcze raz zbliżyła się na jedno "oczko" do rywala, ale wtedy Andrzej Wrona zatrzymał Śliwkę, Kwolek skończył kontratak, a po chwili Bartosz Kurek z zagrywki trafił w Libero ZAKSY, i goście wygrywali 1:2.

Znowu do stanu 5:5 oba zespoły grały równo, ale tym razem to ZAKSA odskoczyła, tak jak to było w drugim secie (9:6). Goście, którzy poczuli, że rywale nie są w najwyższej formie, znowu wyrównali, a po chwili wyszli na prowadzenie, gdy Bartek Kurek "ustrzelił z zagrywki, najpierw Rafała Szymurę, a po chwili Olka Śliwkę (11:12). Od tej chwilki do stanu 23:23 gra toczyła się na remis, z tym, że raz ZAKSA, a raz Onico było bliżej wygranej, dzięki znakomitej serii Bartosz Kurka (7 pkt). Również piłkę meczową wywalczył gościom MVP mistrzostw świata, a ostatni punkt w tym meczu przyniósł blok na dobrze dziś grającym Łukaszu Kaczmarku.

ZAKSA: Kaczmarek, Toniutti, Bieniek, Wiśniewski, Szymura R., Śliwka, Zatorski (L) oraz: Stępień, Shaw, Koppers, Kalembka, Sacharewicz
Onico Warszawa: Kurek, Brizard, Vigrass, Wrona, Łukasik, Kwolek, Wojtaszek(L) oraz: Penchev, Kowalczyk