XVI kolejka PlusLigi

Luk Lublin vs. ZAKSA Kędzierzyn

(18:25, 25:22, 22:25, 25:27)

ZAKSA obroniła trzy punkty w Lublinie

Zmęczona pojedynkiem z Cucine Lube Civitanova w Lidze Mistrzów Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle trafiła dziś na znakomicie zmotywowanego beniaminka z Lublina i musiala wlożyć wiele sił, aby z hali Globus wywieźć trzy punkty, co na szczęście się udało po wygranej w czwartym secie.

Pierwszy set nie zapowiadał tego, co miało wydarzyć się w kolejnych partiach. Do stanu 5:5 oba zespoły grały równo, ale przy zagrywce Marcina Janusza Kamil Semeniuk skończył dwa ataki z drugiej linii, kolejną kontrę na punkt zamienił Olek Śliwka i ZAKSA wygrywała trzema punktami (5:8). Co prawda lublinianie, blokując Łukasza Kaczmarka odrobili punkt, ale po chwili taki sam los spotkał Wojciecha Włodarczyka i wszystko wróciło do poprzedniego stanu (7:10). Przy zagrywce Bartosza Filipiaka gospodarze zbliżyli się na punkt (15:16), wykorzystując kontrataki, ale kiedy w polu zagrywki stanął Olek Śliwka , ZAKSA odskoczyła na siedem punktów (15:22) i wkrótce wygrała seta 18:25 po udanym ataku Łukasza Kaczmarka.

Kłopoty zaczęły się jednak już w drugim secie. Co prawda na początku ZAKSA zbudowała trzypunktowe prowadzenie po punktowych zagrywkach Łukasza Kaczmarka (1:4), ale rywale wyrównali (4:4) i przy zagrywce Bartosza Filipika wyszli na trzy punkty prowadzenia (8:5), wygrywając kontrataki. Kiedy Norbert Huber zmusił do kapitulacji w przyjęciu Jakuba Wachnika, a po chwili asa posłał również David Smith, ZAKSA wyrównała (11:11) i do stanu 19:18 jednym punktem prowadzili gospodarze. Przy tym wyniku Łukasz Kaczmarek skończył długą akcję, a Norbert Huber zablokował bardzo skutecznego Bartosza Filipiaka i to ZAKSA miała punkt prowadzenia (19:20), a trener Daszkiewicz poprosił o czas. Po nim przy stanie 21:21 Norbert Huber nie trafił w "pomarańczowe", na blok nadział się Łukasz Kaczmarek , a po chwili taki sam los spotkał Norberta Hubera i Luk miał piłkę setową, którą wykorzystał za drugim razem, gdy punkt zdobył atakujący gospodarzy.

W kolejnym secie do stanu 7:7 toczyła się gra punkt za punkt, ale po bloku na Wojciechu Włodarczyku ZAKSA wyszła na prowadzenie (7:9), które powiększyła do trzech "oczek", gdy kontratak wygrał Norbert Huber (8:11). Kontratak skończony przez Olka Śliwkę i długa akcja zamieniona na punkt dały pięć punktów prowadzenia naszemu zespołowi (14:19), co skłoniło szkoleniowca gospodarzy do przerwania gry. Po czasie przy zagrywce Łukasza Kaczmarka zablokowany został atak Jakuba Wachnika, a po chwili Łukasz Kaczmarek zdobył punkt z zagrywki i ZAKSAzwiększyła przewagę do siedmiu punktów (14:21). Nie był to jednak koniec emocji w tym secie, bowiem gospodarze zdobyli cztery punkty pod rząd i na tablicy pojawił się wynik18:21. Trzypunktowe prowadzenie ZAKSY w końcówce zmniejszyło się do dwóch "oczek", gdy Kamil Semeniuk z piłki sytuacyjnej trafił w siatkę (21:23), ale na szczęście kolejne dwa ataki skończył Łukasz Kaczmarek i ZAKSA wygrała seta (22:25).

W secie czwartym na prowadzenie wyszli gospodarze, blokując Kamila Semeniuka i utrzymali jeden punkt prowadzenia do stanu 7:6, kiedy to Bartosz Filipiak pomylił się w ataku (7:7). Przy zagrywce Grzegorza Pająka Luk wrócił do prowadzenia, blokując Łukasza Kaczmarka i Kamila Semeniuka (11:7). ZAKSA szybko odpowiedziała kontrą i przy zagrywce Davida Smitha wyrównała, gdy zablokowany został atakujacy gospodarzy, a Norbert Huber i Kamil Semeniuk skończyli kontrataki (11:11). Znowu do stanu 17:17 trwała walka punkt za punkt. Kiedy Kamil skonczył atak, a w polu zagrywki stanął Olek Śliwka, ZAKSA zbudowała trzy punkty przewagi, którą straciła w końcówce po ataku Olka Śliwki na aut (23:23). Przy takim wyniku Bartosz Filipiak pomylił się w polu zagrywki i nasz zespół miał piłkę meczową. Jeszcze trzy razy musieli walczyć o zwycięstwo w tym meczu zawodnicy ZAKSY, aż skutecznym blokiem rozstrzygnęli wynik tego seta i meczu.

Luk Lublin Filipiak, Pająk, Nowakowski, Stajer, Włodarczyk, Nowakowski, Watten(L) oraz: Romać, Sobala,Gniecki, Gregorowicz (L)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Smith, Huber, Śliwka, Semeniuk, Staszewski (L) oraz: Banach (L), Kluth, Kozłowski