III kolejka PlusLigi

Warta Zawiercie vs. ZAKSA Kędzierzyn

(25:18, 21:25, 25:22, 27:25)

Pierwsza porażka mistrzów Polski

W trzeciej kolejce siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po stojącym na bardzo wysokim poziomie meczu ponieśli pierwszą porażkę, a pogromcą aktualnych mistrzów Polski został brązowy medalista ostatniego sezonu, zespół Aluronu CMC Warty Zawiercie, dla którego ta wygrana była pierwszą wygraną z ZAKSĄ na własnym parkiecie w historii meczów obu zespołów w Pluslidze.

Pierwszego seta ZAKSA rozpoczęła w składzie: Łukasz Kaczmarek, Marcin Janusz, Dmytro Pashytskyy, David Smith, Wojciech Żaliński, Olek Śliwka i Erik Shoji.

Po dwóch akcjach na dwupunktowe prowadzenie wyszli gospodarze, którzy najpierw wygrali długą akcję, a po chwili zdobyli punkt z zagrywki (2:0). Kiedy jednak przy stanie 5:3 punkt z piłki przechodzącej zdobył Krzysztof Rejno przy zagrywce Miguela Tavaresa, a po chwili Łukasz Kaczmarek nie przebił się przez siatkę, Warta prowadziła już czterema punktami (7:3). W tym momencie nasz zespół przystąpił do powolnego odrabiania strat, co się udało przy wyniku 9:7, kiedy najpierw Olek Śliwka skończył kontratak, a po chwili Bartosz Kwolek nie trafił w pole gry (9:9). Niestety, stan równowagi nie trwał długo, bo przy zagrywce Urosa Kovacevica gospodarze "odjechali" (17:13) i nie oddali in icjatywy do końca seta, którego wygrali 25:18 po znakomitej serii Bartosza Kwolka w ataku i w polu zagrywki.

Drugiego seta lepiej rozpoczęła ZAKSA, która przez długi czas prowadziła dwoma punktami (4:6; 7:9; 9:11). Jednak przy zagrywce Miguela Tavaresa Olek posłał piłkę na kontrze na aut, punkt zdobył Krzysztof Rejno i gospodarze wyrównali (11:11), a po chwili wyszli na niewielkie prowadzenie (14:13; 16:15). Przy tym wyniku asa posłał Olek Śliwka, błąd popełnił Bartosz Kwolek i nasz zespół miał dwa punkty przewagi (16:18), a po zagrywce Łukasza Kaczmarka -trzy (18:21). Tym razem ZAKSA kontrolowała wynik do końca i wygrała tego seta 21:25 po ataku Olka Śliwki.

Trzeci set rozpoczął się znakomicie dla ZAKSY, która wyszła na prowadzenie 0:2 po punktowej zagrywce Olka Śliwki. Gospodarze szybko wyrównali (3:3), blokując Łukasza Kaczmarka i wyszli na prowadzenie po ataku Urosa Kovacevica (4:3). ZAKSA jeszcze raz wyprzedziła rywali po dwóch blokach (4:5) i chociaż gospodarze równie szybko odrobili straty, nasz zespół znowu "odskoczył" (6:8) po zagrywce Dmytro Pashytskiego. Przez dłuższy czas utrzymywała się dwupunktowa przewaga ZAKSY, którą brązowi medaliści ubiegłego sezonu zniwelowali, gdy Miłosz Zniszczoł zatrzymał atak Olka Śliwki, i rozpoczęła się intensywna walka punkt za punkt. Przy stanie 18:18 dwa punkty zdobyli siatkarze z Zawiercia, wygrywając kontratak (20:18). Kiedy w polu zagrywki stanął Miguel Tavares i posłał asa, strata ZAKSY do gospodarzy wynos siła już trzy punkty. Serię rywala miał przerwać czas dla naszego szkoleniowca, ale nic takiego się nie stało. Znakomicie grał Bartosz Kwolek, a ostatnią długą akcję na punkt zamienił Uros Kovacevic.

Czwartego seta znowu nasi zawodnicy rozpoczęli od prowadzenia dwoma punktami, które stracili, gdy przy zagrywce Krzysztofa Rejny Bartosz Kwolek skończył piłkę przechodzącą (6:6). Od tego momentu raz jeden, a raz drugi zespół wychodził na jednopunktowe prowadzenie. Widzieliśmy znakomite ataki, bloki i obrony, co podnosiło dramaturgię, tego spotkania. Kiedy na blok nadział się Uros Kovacevic po znakomitej obronie Adriana Staszewskiego, który zmienił Wojciecha Żalińskiego, a po chwili Adrian Staszewski na punkt zamienił długą akcję, ZAKSA miała trzy "oczka" przewagi (15:18), a Michał Winiarski poprosił o czas. Po czasie dla szkoleniowca gospodarzy, nasz zespół dołożył jeszcze jeden punkt (15:19), blokując Urosa Kovacevica, ale teraz do odrabiania strat przystąpili gospodarze, którzy grając cierpliwie doprowadzili do stanu 22:22.Atak Olka Śliwki przybliżył nas do wygrania tego seta (23:24). Rywale jednak dwa razy obronili piłkę setową (25:25), a kiedy Uros Kovacevic zdobył 26 punkt na kontrze, mieli pierwszą piłkę meczową, którą wykorzystali, blokując Łukasza Kaczmarka.

]

Aluron CMC Warta Zawiercie:Konarski, Tavares, Rejno, Zniszczoł, Kwolek, Kovacevic, Danani L)oraz: Kozłowski, Dulski, Rajsner i Łaba
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Smith, Pashytshyy, Żaliński, Śliwka, Shoji(L) oraz: Staszewski, Kluth