XVIII kolejka PlusLigi

ZAKSA Kędzierzyn vs. AZS Olsztyn

(19:25, 25:20, 27:29, 25:23, 15:13)

Pierwszy krok do ósemnki

Dwa punkty do ligowej tabeli wywalczyli dziś siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w meczu z sąsiadującym w tabeli AZS-em Olsztyn i tym zwycięstwem zrobili pierwszy krok dom ósemki. Szczególne znaczenie to zwycięstwo miało dla Adama Swaczyny, który tym meczem zadebiutował w roli szkoleniowca ZAKSY.

W pierwszym secie tylko do stanu 2:2 oba zespoły grały na remis. Kiedy jednak punkt zdobył Szymon Jakubiszak, a w kolejnej akcji ZAKSA popełniła błąd, AZS odskoczył na dwa punkty (2:4). W kolejnych akcjach olsztynianie zdobyli trzy punkty pod rząd i mieli już cztery punkty przewagi (5:9). Po czasie dla Adama Swaczyny ZAKSA zbliżyła się na dwa punkty po punktowej zagrywce Davida Smitha (8:10), ale w kolejnych akcjach punkt zdobył Nicolas Szerszeń, a Daniel Chitigoi nie trafił w boisko i AZS Olsztyn wrócił do czteropunktowego prowadzenia (9:13), które wzrosło do pięciu punktów po asie Moritza Karlitzka (11:16). Czas dla szkoleniowca ZAKSY nie miał większego wpływu na wynik. Co prawda Daniel Chitigoi zablokował Alana Souzę, ale olsztynianie w kolejnych akcjach wygrali kontry, do tego Nicolas Szerszeń posłał asa i AZS wygrywał 15:23. Co prawda w końcówce seta ZAKSA odrobiła kilka punktów przy zagrywce Bartosza Bednorza, gdy kontry kończył Łukasz Kaczmarek, ale zagrywka Bednorza poza boisko dała wygraną gościom.

Drugą partię lepiej rozpoczęła ZAKSA, która przy zagrywce Łukasza Kaczmarka i kontrach Bartosza Bednorza wyszła na trzypunktowe prowadzenie (5:2), które utrzymało się do stanu 10:7. Wtedy to asa posłał David Smith , Nicolas Szerszeń dwa razy zaatakował z kontry poza boisko, Moritz Karlitzek został zablokowany i ZAKSA wygrywała 15:7. W kolejnych akcjach nasz zespół kontrolował już wynik i wygrał seta 25:20, doprowadzając do remisu w meczu (1:1).

W trzecim secie znowu lepsi byli goście, którzy wyszli na trzypunktowe prowadzenie po dwóch zagrywkach Moritza Karlitzka (5:8), które powiększył do sześciu punktów swoimi zagrywkami Alan Souza (8:16). Mimo takiego prowadzenia gospodarze wyrównali, zdobywając pięć punktów przy zagrywce Marcina Janusza (18:18) i rozpoczęła się walak punkt za punkt. Pierwszą piłkę setową mieli siatkarze AZS-u Olsztyn, ale ZAKSA trzy razy obroniła setbole i po kontrataku Łukasza Kaczmarka miała pierwszą piłkę setową (27:26). Goście raz obronili piłkę setową (27:27), ale atak Łukasza Kaczmarka poza boisko i blok na Bartoszu Bednorzu zakończyły seta wygraną AZS-u (27:29).

Kolejną partię ZAKSA rozpoczęła od prowadzenia 3:0 przy zagrywce Daniela Chitigoia, ale gościepo punktowej zagrywce Nicolasa Szerszenia zbliżyli się na punkt (4:3). Blok na Moritzu Karlitzku pozwolił ZAKSIE utrzymać dwa punkty przewagi (5:3), która wzrosła do czterech "oczek" po błędzie rozegrania Joshuy Tuanigi (12:8). Po czasie dla szkoleniowca gości ZAKSA na punkty zamieniła dwa kontrataki i powiększyła prowadzenie do czterech punktów (14:10). Po asie Nicolasa Szerszenia Olsztyn zbliżył się na punkt (19:18) i wyrównał, gdy na blok nadział się Bartosz Bednorz (20:20). Na szczęście przy stanie 21:21 Dawid Smith zablokował Alana Souzę , kontre zakończył Łukasz Kaczmarek i nasz zespół miał piłkę setową na wagę tie-breaka (24:21). Dwa razy AZS odrobił piłki setowe po punktach Cezarego Sapińskiego, ale 25 podarował ZAKSIE Moritz Karlitzek i o wygranej miał zadecydować piąty set.

Tie-break od prowadzenia 0:2 rozpoczęli goście, ale ZAKSA wyrównała, gdy Łukasz Kaczmarek skończył kontratak z piłki przechodzącej, a po chwili wyszła na czteropunktowe prowadzenie (6:2), wygrywając kontry przy zagrywce Davida Smitha. Przez jakiś czas nasz zespół kontrolował wynik, ale przy zagrywce Alana Souzy goście wyrównali, wygrywając kontrataki (10:10). Na szczęście przy zagrywce Daniela Chitigoia Bartosz Bednorz skończył kontratak, to samo uczynił Łukasz Kaczmarek i ZAKSA miała trzy punkty przewagi (13:10). Kiedy zablokowany przez Bartosza Bednorza został Alan Souza, ZAKSA miała piłkę meczową (14:12), którą raz obronił Brazylijczyk, ale atak Łukasza Kaczmarka dał nam upragnione zwycięstwo.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Takvam, Smith, Bednorz, Chitigoi, Shoji (L) oraz: Banach, Kluth, Biernat
Indykpol AZS Olsztyn: Souza, Tuaniga, Jakubiszak, Sapiński, Karlitzek, Szerszeń, Hawryluk(L) oraz: Jankiewicz, Siwczyk, Armoa