Superpuchar Opolszczyzny

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle vs. Stal Nysa

(26:24, 25:20, 23:25, 26:24)

Superpuchar Opolszczyzny dla ZAKSY na XXX-lecie

W środę 11.09.2024r., świętując uroczyście 30-lecie klubu, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała kibicom w hali "Azoty" skład na nowy sezon i uświetniła tę uroczystosć zdobyciem Superpucharu Opolszczyzny po wygranej 3:1 nad Stalą Nysa.

W pierwszym secie właściwie do stanu 7:7 oba zespoły grały na remis, z tym że najpierw o jeden punkt lepsza była ZAKSA, a po bloku na Rafale Szymurze na prowadzenie wyszli nysanie (3:4), aby utracić je po wygranej kontrze Daniela Chitigoia (5:4) i za chwilę znowu odzyskać (5:6). Kiedy Rafał Szymura znowu nie przebił się przez blok, Bartosz Kurek nie trafił w boisko, a w kolejnej akcji ZAKSA dotknęła siatki, rywali wygrywali 7:11, a Andrea Giani poprosił o czas. Po przerwie nasz zespół zbliżył się na punkt (11:12), ale ciągle na prowadzeniu byli siatkarze z Nysy. Dopiero kontra w wykonaniu Bartosza Kurka dała nam wyrównanie (18:18), którego ZAKSA długo nie utrzymała. Punkt Dawida Dulskiego i kontratak Nicolasa Zerby znowu dały dwupunktowe prowadzenie Stali (18:20), która po ataku Michałą Gierżota miała piłkę setową (22:24). ZAKSA obroniła dwie piłki setowe(24:24) i wyszła na prowadzenie, kiedy Wojciech Włodarzczyk pomylił się po raz drugi w ataku (25:24). Natomiast seta zakończył dla ZAKSY as Daniela Chitigoia (26:24).

W drugim secie ZAKSA prowadziła 2:2 po bloku Daniela Chitigoia na Dawidzie Dulskim i kontrataku Jakuba Szymańskiego z drugiej linii, ale goście wyrównali (2:2). Od tego momentu jednak ZAKSA przy zagrywce Karola Urbanowicza zaczęła budować przewagę, znakomicie grając blokiem (6:2). W kolejnych akcjach gra naszego zespołu układała się znakomicie, stad na tablicy pojawił się wynik 13:7. Nysanie odrobili kilka punktów po dobrym fragmencie w wykonaniu Dawida Dulskiego, ale ZAKSA kontrolowała wynik, utrzymując bezpieczną przewagę (16:11; 20:13; 20:16; 22:18). Seta zakończył więc Daniel Chitigoi, atakiem z lewej strony boiska (25:20).

Set trzeci rozpoczął się od wyniku 2:2, po czym na dwupunktowe prowadzenie wyszli siatkarze Stali Nysa. Kiedy jednak Dawid Dulski posłał piłkę na aut, ZAKSA wyrównała (6:6) i przez jakiś czas oba zespoły grały w równowadze (8:8), z tym że zawsze w takiej sytuacji na prowadzenie wychodzili nysanie (11:11), którzy po bloku na Danielu Chitigoiu i asie Dawida Dulskiego wygrywali czterema punktami (12:16). Kilkupunktowa przewaga PGE Stali Nysa trwała do wyniku 20:21, gdy David Smith zablokował Kamila Kosibę. W kolejnych akcjach Stal była bardzo skuteczna i tym razem wygrała końcówkę 23:25 po ataku Dawida Dulskiego, przedłużając walkę o Superpuchar Opolszczyzny.

W czwartym secie oba zespoły grały równo do stanu 5:5. Kiedy jednak punkt zdobył Zouheir El Graoui, a na blok nadział się Mateusz Rećko, rywale mieli dwa punkty przewagi (6:8). W kolejnej akcji Mateusz Rećko skończył atak, punkt na kontrze zdobył Jakub Szymański i ZAKSA wyrównała (8:8), a po kilku akcjach na remis wyszła na prowadzenie (12:11), kiedy punkt z piłki przechodzącej zdobył Igor Grobelny. Od tego momentu raz na prowadzeniu była Nysa (13:15), a raz ZAKSA (16:15). Walka o wygraną w tej partii trwała do samego końca (23:23). Kiedy Zouheir El Graoui zdobył punkt Nysa miała piłkę setową, którą ZAKSA obroniła po ataku Mateusza Rećki z lewej strony boiska (24:24). Pierwszy blok Mateusza Rećki na Marokańczyku dał z kolei ZAKSIE piłkę meczową (25:24), którą Mateusz Rećko blokiem na Zouheirze El Graoui zamienił w kolejnej akcji na seta i mecz (26:24).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kurek, Janusz, Poręba, Urbanowicz, Szymura R., Chitigoi, Shoji (L) oraz: Rećko, Grobelny, Smith, Szymański, Kubicki
PGE Stal Nysa:Dulski, Motta Paes, Zerba, Jankowski, Gierżot, Włodarczyk, Szymura K. (L) oraz: Kosiba, Szczurek, El Graoui