Nasi zawodnicy
Paweł Zatorski
Jeszcze zanim zakończył się sezon 2013/2014, zanim Skra zdobyła mistrzostwo Polski, w Internecie pojawiły się pierwsze informacje o pozyskaniu przez ZAKSĘ Pawła Zatorskiego. I chociaż zawodnik przez jakiś czas milczał, już w dniu ostatniej wygranej nad Resovią w finale PlusLigi, zdradził, że był to jego ostatni mecz w barwach jego macierzystego klubu. Ze łzami w oczach zdradził, że władze Skry nie są zainteresowane jego dalsza grą w tym zespole. - Mistrzostwo to miłe uczucie na pożegnanie, tym bardziej żal jest opuszczać Bełchatów, bo stworzyliśmy naprawdę fajną drużynę
- mówił przez łzy.
6 maja ZAKSA oficjalnie poinformowała, że w nowym sezonie reprezentacyjny libero zagra w naszym klubie.
W rozmowie z PAP Zatorski przyznał, że zdecydował się na grę w ZAKSIE, bo to jeden z najlepszych zespołów w Polsce, z wieloma klasowymi zawodnikami. - Z jednej strony pożegnałem się z bardzo dobrą drużyną, z drugiej miałem to szczęście, że chyba udało mi się wyrobić o sobie dobrą opinię i mogłem wybrać spośród propozycji liczących się klubów".
Paweł Zatorski |
Data i miejsce urodzenia: |
21 czerwca 1990 - Łódź |
Wzrost: |
184 cm |
Waga: |
73 kg |
Zasięg w ataku: |
328 cm |
Zasięg w bloku: |
304 cm |
Pozycja na boisku: |
Libero |
Dotychczasowe kluby |
Skra II Bełchatów (1997-2007), SMS I PZPS Spała (2007-2008), Domex Tytan AZS Częstochowa (2008-10), PGE Skra Bełchatów (2010-2014), ZAKSA Kędzierzyn (2014-2021) |
Największe sukcesy: |
Srebrny medalista Klubowych Mistrzostw Świata 2010 (Skra); Puchar Polski 2011 (Skra); mistrzostwo Polski (2011 - Skra); Puchar Polski 2012 (Skra); 2 miejsce w Lidze Mistrzów 2012(Skra);wicemistrzostwo Polski 2012 (Skra); superpuchar Polski 2012 (Skra);brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata 2012 (Skra); mistrzostwo Polski 2014 (Skra); mistrzostwo Polski 2016 (ZAKSA), Puchar Polski 2017 (ZAKSA), mistrzostwo Polski 2017 (ZAKSA), wicemistrzostwo Polski 2018 (ZAKSA), mistrzostwo Polski 2018/2019 (ZAKSA), Puchar Polski 2019 (ZAKSA), Superpuchar 2019 (ZAKSA), Superpuchar Polski 2020 (ZAKSA), Puchar Polski 2021 (ZAKSA), wicemistrzostwo Polski 2021 (ZAKSA), Złoto w Lidze Mistrzów 2021 (ZAKSA} |
Reprezentacja Polski: |
Brązowy medalista Ligi Światowej (2011), Brązowy medalista Mistrzostw Europy (2011), Srebrny medalista Pucharu Świata (2011); Złoty medalista Ligi Światowej (2012); mistrz świata (2014 i 2018),brązowy medal ME,(2019), srebrny medal Pucharu Świata (2019), srebrny medal Ligi Narodów (2021), Wicemistrz świata 2022, brązowy medalista LN (2024), wicemistrz olimpijski (Paryż - 2024) |
Sukcesy indywidualne: |
Najlepszy libero Klubowych Mistrzostw Świata 2010,Najlepiej broniący zawodnik turnieju finałowego Pucharu Polski 2011,Najlepiej broniący zawodnik turnieju finałowego Pucharu Polski 2012, Najlepszy libero Memoriału Huberta Jerzego Wagnera 2013, najlepszy libero mistrzostw świata 2018 |
Urodzony 21 czerwca 1990 w Łodzi Paweł Zatorski jest wychowankiem Skry Bełchatów. Od 2010 roku reprezentował barwy aktualnych mistrzów Polski, wcześniej grając w II zespole Skry oraz przez dwa sezony (2008-2010) na wypożyczeniu w AZS-ie Częstochowa. Ze Skrą zdobył dwa mistrzostwa oraz jedno wicemistrzostwo kraju, dwa Puchary Polski, srebro Ligi Mistrzów i zajmował drugie oraz trzecie miejsce podczas Klubowych Mistrzostw Świata (w 2010 roku wybrano go najlepszym libero tej imprezy). Jednak trofea Pawła Zatorskiego sięgają lat 2006-2007, kiedy to zdobywał medale w kategorii juniorów i kadetów.
Zainteresowanie sportem Paweł Zatorski wyniósł z rodzinnego domu, bowiem jego rodzice są absolwentami AWF-u. - Kiedy razem z żoną uczyłem wychowania fizycznego, często się składało, ze na zajęciach pozalekcyjnych były z nami dzieci - zdradza Pan Jacek Zatorski, ojciec Pawła.- Zauważyliśmy też, że na tle swoich rówieśników Paweł dysponował dużymi predyspozycjami ruchowymi. Jest przy tym niezwykle pracowity i ambitny, a to jest warunek, aby osiągać sukcesy.
Wsparcie rodziny podkreśla również Paweł, który jednak zaznacza, że rodzice pozostawili mu dużą swobodę, jeśli chodzi o wybór drogi życiowej. - Jestem niezwykle wdzięczny rodzicom, że dobrze zostałem pokierowany, że, kiedy musiałem podjąć jakąś decyzję, mogłem liczyć na ich wsparcie.
Pierwsze sportowe kroki libero ZAKSY stawiał w piłce nożnej, ale nie trwało to długo. - Nie żałuję tego, ze wcześniej grałem w piłkę, bo teraz te umiejętności gry nogą czy głową się przydają - mówi. - A tak w ogóle to cieszę się, ze potrafię grać w tenisa, w piłkę i nie muszę denerwować się, że odstaję od innych.
W szkole podstawowej nie tylko w piłce nożnej Paweł odnosił sukcesy. Nauczyciel wychowania fizycznego Bogdan Krzak kolekcjonuje w albumie zdjęcia ilustrujące wyczyny swoich uczniów. Zdjęcia Pawła pojawiają się co kilka stron. Na jednym z nich jest z kolegami z drużyny pływackiej. Podczas olimpiady dzieci i młodzieży długo nie mógł sobie wybaczyć, że przegrał o ułamki sekund z chłopakami trenującymi pływanie w Skrze. Na kolejnej fotografii Paweł gra w ping-ponga. Krzak przewija kilka stron i widzimy 13-latka, trochę zmieszanego, stojącego z pucharem. W 2003 roku wybrano go najlepszym sportowcem w szkole. I jeszcze jedna fotografia - tym razem Paweł stoi na najwyższym stopniu podium i odbiera puchar. - To zdjęcie zrobiono podczas zawodów lekkoatletycznych. Dla chłopaka w szóstej klasie podstawówki dobry wynik w skoku wzwyż to 1,40 metra, a półtora metra to świetny rezultat. Paweł bez żadnego treningu skoczył 1,65 metra. Nie mogliśmy w to uwierzyć - wspomina Krzak.
Zdjęcia przekonują nas, że Zatorski mógł odnieść sukces w wielu dyscyplinach, ale dość szybko postawił na siatkówkę. Wszystko zaczęło się przypadkiem. Paweł poszedł na trening siatkarski starszego o dwa lata brata Tomasza. Miał być tylko kibicem, ale okazało się, że brakuje jednego zawodnika. Na prośbę trenera rozgrzał się i wszedł na boisko. Poszło mu świetnie. - I już został w siatkówce - ojciec Pawła, pan Jacek, uśmiecha się, gdy opowiada nam tę historię. Niedługo później podczas zawodów międzyszkolnych drużyna "Zatora" deklasowała reprezentację innej z bełchatowskich szkół. W pewnej chwili do Krzaka podeszła trenerka tamtej ekipy. "Mam prośbę. Mógłby mu pan powiedzieć, żeby nie zbijał tak mocno? Boję się, że zrobi moim dzieciom krzywdę" - prosiła, pokazując na Pawła, który w czwartej klasie był wysoki, serwował z wyskoku i potrafił mieć siedem czy osiem asów serwisowych z rzędu. Dopiero później okazało się, że wzrost będzie jego ograniczeniem. I pozostanie mu pozycja libero.
W 2007 roku trzeba było podjąć ważną decyzję. Paweł chciał przenieść się z Bełchatowa do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. Mama, pani Iza, też wuefistka, nie była przekonana do tego pomysłu, ale pan Jacek wiedział, że SMS, kuźnia siatkarskich talentów, to najlepsze rozwiązanie. W Spale grał wtedy utalentowany libero, rok starszy Adam Swaczyna, ale to Paweł pojechał do Austrii na mistrzostwa Europy kadetów. Polacy doszli do finału, w którym przegrali 2:3 z Francją, z Benjaminem Toniuttim i Earvinem N'Gapethem w składzie. - Do dziś pamiętam, jak Paweł wtedy w Wiedniu płakał - wspomina ojciec Pawła.
Bełchatów był świadkiem wyczynów sportowych młodego Pawła, który wraz z klubem zdobył dwa tytuły mistrza Polski, wicemistrzostwo, dwa razy Puchar Polski i Superpuchar oraz srebrny i brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata. Także w tym mieście, już jako czołowy zawodnik ligi, Zatorski nie potrafił ukryć emocji. W sezonie 2013/14 Skra z nim w składzie wywalczyła pierwsze od trzech lat mistrzostwo Polski. Po zakończeniu decydującego spotkania kibice w Hali "Energia" widzieli, jak libero nie potrafił powstrzymać łez i słyszeli, jak zapłakany ogłosił odejście z drużyny.
- O tym, że nie zostanę w Skrze wiedziałem od dłuższego czasu. Wiedziałem, że nie jestem widziany w składzie przez włodarzy na następny sezon - zdradził po ostatnim meczu. Wybrał ZAKSĘ, chociaż ofert było więcej i nie wszystkie z kraju. Jedną z nich była Resovia, a drugą ZAKSA. Na koniec pojawiła się jeszcze oferta z zagranicy, ale z tej nasz nowy libero zrezygnował, bo, jak mówi, dogadany był już z naszym klubem.
Wybrał ZAKSĘ Kedzierzyn-Koźle. Pierwszy sezon nie był najlepszy dla nowego klubu ambitnego libero, ale cierpliwośc została nagrodzona. Od 2016 roku ZAKSA trzykrotnie zdobywała mistrzostwo Polski, dwa razy Puchar Polski, a raz Superpuchar, a współautorem tych wszystkich sukcesów jest Paweł Zatorski.
-W Kędzierzynie czuję się jak w domu, do tego od kilku lat mamy wyjątkową drużynę, w której panuje świetna atmosfera. To wszystko sprawia, że jakiekolwiek zmiany w tej chwili nie były mi potrzebne. Z dumą będę dalej nosił koszulkę ZAKS-y mówi Zatorski, który już siódmy sezon ubierze trójkolorowy strój.
Autor: Janusz Żuk,
Cytaty: itvbelchatow.pl
|